خبر انجام پژوهش‌های بنیادی، بالینی و اپیدمیولوژیک از اهداف مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک

انجام پژوهش‌های بنیادی، بالینی و اپیدمیولوژیک از اهداف مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک  
 

 رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک، دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: انجام پژوهش‌های بنیادی، بالینی و اپیدمیولوژیک ازجمله اهداف این مرکز است تا بتوانیم نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را اصلاح و در کنارش نیازهای جامعه را نیز برطرف کنیم.

 به گزارش وب دا؛ دکتر محمدمهدی قاسمی؛ با اشاره به اقدامات در دست انجام این مرکز تحقیقات جهت ارائه گزارش جامع سه‌ساله مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این مرکز تحقیقات در سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز، در پائیز سال ۱۳۸۶ مصوب دانشگاه و در سال ۱۳۸۸ به تصویب نهایی وزارت بهداشت رسید.

وی ادامه داد: از عمده اهداف این مرکز تحقیقات می‌توان به استفاده از دانش بشری درزمینهٔ گوش و حلق و بینی اشاره کرد و در کنار این امر نیم‌نگاهی نیز به توسعه این دانش در مرکز تحقیقات خود نیز داشته‌ایم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: ایجاد یک بانک اطلاعی جهت طبقه‌بندی اطلاعات و جمع‌آوری مقالات، تربیت نیروهای انسانی محقق به‌عنوان فلو ریسرچ و استفاده از پتانسیل این محققان جوان و پرانرژی در مسیر انجام طرح‌های تحقیقاتی از دیگر اهداف این مرکز تحقیقات به شمار می‌رود.

دکتر قاسمی گفت: در این مرکز تلاش می‌شود تا محققین را ترغیب و تشویق به همکاری با خودکرده و همکاری بین مرکزی را به شکل تیمی با دیگر مراکز انجام دهیم و به دنبال ارتباط و همکاری علمی با مراکز علمی داخل و خارج کشور با رعایت قوانین هستیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه حضور اعضایی چون دکتر بخشایی در این مرکز موجب شده است که علاوه بر تولید مقالات نمایه شده علمی در جهان بتوانیم چهار دوره محقق نمونه دانشگاه را در مرکز خود داشته باشیم و نام مرکز نیز با رشته فوق تخصصی این محقق هماهنگ گردیده است.

این محقق به تولید مقالات بسیار خوب در این مرکز تحقیقات اشاره کرد و افزود: این مقالات جزء  منابع برتر جهان گردیده است و باید تلاش کنیم که این مقالات کمتر نشود و انسجام خود را حفظ کنیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تلاش‌های صورت گرفته در این مرکز تحقیقات اشاره کرد و ابراز داشت: ماستوئیدکتومی گوش (حذف عفونت استخوان پشت گوش) و تمپانوپلاستی گوش (ترمیم پرده گوش)،ترمیم استخوانچه ای گوش میانی، پروتز و استفاده از استخوانچه های معیوب بیمار، کاشت حلزون شنوایی، کاشت سمعک‌های داخل استخوان استاپدکتومی، اعمال جراحی روی لاله گوش در بیمارانی که لاله گوش ندارند و ... از عمده تلاش‌های ما در این مرکز تحقیقات است.

رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تلاش‌های صورت گرفته در قسمت گوش در این مرکز اشاره داشت و ادامه داد: اعمال جراحی روی کانال گوش خارجی در بیمارانی که کانال گوش بسته است، اعمال جراحی تومورهای گوش میانی و داخلی با همکاری جراحان اعصاب، اعمال جراحی برای برطرف کردن سرگیجه، لایبیرنتکتومی، گذاشتن لوله تهویه در پرده‌های گوش و... ازجمله این موارد است.

وی به بخش گردن اشاره داشت و تصریح کرد: تیروئیدکتومی و حذف یک‌طرفه آن، جراحی کیست‌ها و توده‌های مادرزادی گردن، جراحی غدد بزاقی تحت‌فکی، جراحی غدد بزاقی پاراتیروئید، برداشتن تومورهای وسیع گردن و در بخش بینی اصلاح انحراف تیغه بینی اعمال جراحی تومورهای بینی و سینوس، عمل جراحی برای پولیپ مای داخل بینی، برداشتن لوزه‌های توشبکتومی و ... ازجمله دیگر تلاش‌های این مرکز تحقیقات است.

دکتر قاسمی به چاپ سالانه ۱۰ مقاله در این مرکز تحقیقات اشاره و تأکید کرد: مجله «گوش و حلق بینی ایران» در این مرکز تحقیقات و به نام دانشگاه علوم پزشکی مشهد به چاپ می‌رسد که در کل ایران منتشر و اعضای هیئت تحریریه آن از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه و مرکز بوده؛ که به‌صورت ماهانه به چاپ می‌رسد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: من حس می‌کنم در دانشگاه نیازمند ارائه کارگاه‌های«چگونه موفق بودن در مراکز تحقیقاتی» از سوی مراکز موفق دانشگاه هستیم تا مانند بسیاری از مراکز تحقیقاتی موفق بتوانیم در تولید دانش موفق‌تر عمل کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک با تأکید بر این‌که نیروهای جوان، فعال و قابل پیشرفت در مراکز تحقیقاتی وجود دارند که می‌توانند به رشد این مراکز کمک کنند، ابراز داشت: در این مرکز تمام خواسته‌های ایدال یک مرکز تحقیقات موفق را نوشته و تلاش داریم تا خود را به این جایگاه برسانیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر اعمال جراحی ما به وسیله تلسکوپ و توسط دوربین صورت می گیرد به این شکل که تصویر داخل بینی و سینوس روی مانیتور قرار می گیرد و به این نحو سینوس های داخل بینی را از طریق میکروسکوب درمان و تومورها و عفونت ها با هر حجم و اندازه برداشته و مراقبت های لازم را انجام می دهیم.

دکتر قاسمی مهارت و توانایی را در انجام چنین اعمالی بسیار مهم دانست و افزود: در صورت ورزیده نبودن و ندانستن آناتومی  می توان به دیواره چشم، مغز، عصب بینایی، شریان کاریتیت و... صدمه زد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: قبل از انقلاب تلسکوپ ها در بخش گوش و حلق و بینی در بیمارستان قائم(عج) مستقر بود؛ اما به دلیل نداشتن دوربین که روی مانیتور تصویر را ارسال کند مجبور بودیم با چشم کار را انجام دهیم؛ که در نهایت در سال ۱۳۷۲ مانیتور و دوربین خریداری شد و کار داخل بینی در بیمارستان راه افتاد.

وی افزود: امروز به جرات می توان گفت ما قادریم ۹۵ درصد علم دنیا در بخش سینوس و اندوسکوپی را انجام دهیم و پنج درصد باقی مانده را نیز به دلیل نبود تجهیزات و امکانات لازم قادر به انجام نیستیم؛ زیرا نیروی مورد نیاز و دارای تخصص را در دسترس داریم.

رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک، اظهار داشت:  ۶۰ درصد مراجعات و بیماری ها در این مرکز بر پایه آلرژی(ارثی) و ۴۰ درصد نیز به تومورها باز می گردد.

دکتر قاسمی ابراز داشت: تومورهای به خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند؛ که دلایلی بسیار متفاوتی جهت ایجاد شدن آن وجود دارد. تومورها در هر جای بینی و سینوس وجود داشته باشند علامت خاص خود را خواهند داشت به این معنا که می تواند بر چشم فشار آورده بینایی را کم کند یا عفونت در مغز ایجاد کرده و عصب بینی را خراب و بیمار را مجبور کند تا از دهان نفس بکشد.

رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک ۵۰ درصد کل بیماران این مرکز را مواجهه با مشکل بینی و سینوس دانست و تصریح کرد: آلرژی را ما معمولا با درمان دارویی کنترل می کنیم زیرا آلرژی در جهان قابل درمان نیست؛ اما اگر عوارض شدید آلرژی زندگی بیمار را با مشکل روبه رو کند به نحوی که وی نتواند زندگی عادی خود را داشته باشد با انجام تست آلرژی، واکسن مخصوص آلرژی بیمار مشخص می شود؛ که طی دو سال درمان به این شکل ادامه پیدا می کند.

وی تصریح کرد: بیماران دارای آلرژی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می توانند بیماری خود را کنترل کرده و حالت عادی زندگی خود را داشته باشند؛ اما در خصوص تومورها به این شکل نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطرح کرد: تومورهای خوش خیم بدون عوارض خواهند بود و تومور به راحتی از داخل بینی بیمار خارج می شود؛ اما در تومورهای بد خیم، برخی تومورها بعد از عمل جراحی با انجام رادیوتراپی و شیمی درمانی مورد درمان قرار می گیرند که از این طریق بیمار می تواند بین یک تا پنج سال به زندگی خود را ادامه دهد.

دکتر قاسمی متذکر شد: اگر میانگین بتوانیم عمر بیمار دارای تومور بدخیم را پنج سال ادامه دهیم موفق بوده ایم؛ البته تومورهایی که موجب مرگ بیمار در همان سال ابتدایی تشخیص تومور می شود بسیار کم هستند و بیش از ۷۰ درصد بیماران دارای تومورهای بدخیم بینی عمری حدود پنج سال پس از تشخیص بیماری خواهند داشت.

رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک خاطر نشان کرد: به محض شروع گرفتگی بینی، بیمار باید به پزشک مراجعه کند؛ زیرا این امکان وجود دارد تومور در داخل بینی در حال رشد باشد.

وی افزود: عامل ایجاد تومور در برخی افراد، مستعد بودن این افراد به دلیل داشتن ژن این بیماری است؛ که به محض تحریک شدن رشد و ایجاد می شود. میزان مرگ و میرها بر اساس زندگی صنعتی نیز وجود دارد؛ اما عامل ژنتیکی نیز بسیار مهم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر این موضوع که بیشترین اعمال جراحی ما در مرکز را سنین بین ۲۰ تا ۵۰ سال شکل می دهند، بیان داشت: از نوزادان تا افراد میانسال و دارای کهولت سن در این مرکز مراجعه و دارای بیماری بینی و سینوسی هستند. آلرژی از هنگام تولد تا هنگام مرگ در افراد بروز می کند.

دکتر قاسمی خاطر نشان کرد: ما با گروه های آلرژی، ایمونولوژی و ژنتیک همکاری بسیار خوبی داریم به نحوی که می توانیم ادعا کنیم کار تیمی که در این مرکز تحقیقات صورت گرفته است بیشتر از دیگر مراکز تحقیقاتی به چشم می آید و بر این اساس بیشترین مقالات ما به آلرژی، ایمونولوژی و سینوس ها بر می گردد.

رئیس مرکز تحقیقات سینوس و جراحی اندوسکوپیک ابراز داشت: شبکه بهداشت و دانشگاه باید مسئله آلرژی را به مردم بشناسانند تا مردم بدانند آلرژی درمان مناسبی جزء دارو ندارد؛ اما متاسفانه مردم اکنون آلرژی را به عنوان سرماخوردگی می شناسند و با آنتی بیوتیک به دنبال درمان آن هستند.

وی افزود: آلرژی با داروی خاص خود قابل کم کردن است و نیازی به درمان با آنتی بیوتیک ندارد و کلیه عوارض آن (عطسه، سرفه، خارش گلو، آبریزش بینی و ...) با استفاده از دارو قابل حل و کنترل است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر این موضوع که آلاینده های موجود در هوا نقشی در رشد حساسیت ها ندارند، تصریح کرد: برای پیشگیری از آلرژی باید به صورت مداوم ماسک زد که کار بسیاری سختی است پس تنها راه درمان این بیماری استفاده دارویی است.

دکتر قاسمی ابراز داشت: فصول در زیاد و کم شدن این بیمای بسیار تاثیر گذار است. سردی هوا و حضور در اجتماع حساسیت نمی آورد. آلرژی در حقیقت حاصل حساسیت به ۳۰ ذره موجود در هوا است ؛ که موجب می شود شما در مشهد حساسیت خود را در اوج ببینید و در شهرستانی دیگری به هیچ عنوان این حساسیت بروز نکند.